Kişisel Gerilim

2

Bize sürekli dayatıldı , bardağa dolu tarafından bak , kendine herşeyin iyi olduğunu söyle , hergün aynanın karşısına geçip ben mutluyum de felan.
Gerçekten mutlu olan insanlar asla böle şeyler yapmazlar;
Tırnak içinde herşeyi iyi tarafından görmek denen şey, iyi bir şey gibi görünsede hayat bazen çekilmezdir ve yapılcak en sağlıklı hareket bunu kabul etmektir.

Tv reklamları ve herkes daha iyi bir yaşamın anahtarının daha iyi bir iş daha hızlı bir araba daha güzel bir sevgili daha lüks bir ev olduğuna inanmanızı istiyor.
Dünya size durmadan daha iyi bir yaşama sahip olmanın yolunun fazlası fazlası fazlası olduğunu söylüyor; daha fazla satın al daha fazla şeye sahip ol daha fazla seviş daha fazla ol. Sürekli herşeyi kafanıza takmanızı söyleyen mesajların bombardumanı altındasınız.
Bu kesinlikle yanlış bi durum.
İşlerin iyi gitmesinde sorun yok, sorun herşeyi bu kadar kafaya takmanın akıl sağlıpınıza iyi gelmemesidir. Yüzeysel ve sahte olana fazla bağlanıp yaşamınızı mutluluk ve tatmin serabı peşinde koşarak harcarsınız.
Dediğim gibi gerçtekten mutlu insanlar bunu asla yapmazlar, bu sadece mutlu olmaya çabalayan insanların davranışlarıdır.
Daha iyi yaşamın anahtarı daha fazlasına sahip olmaya çabalamak değil daha aza önem vermektir. Gerçekten doğru ve o anda ona aldırmaktır.

ŞİMDİ SİZİNLE NORMAL GÜZELLİKTE BİR ANEKTOD PAYLAŞCAĞIM

Daha pozitif bir deneyimi arzu etmenin kendisi negatif bir deneyimdir. Ve paradoksal olarak , insanın negatif deneyimi kabul etmesinin kendisi pozitif bir deneyimdir.

ASLINDA HERŞEYİ ÖZETİYOR DEĞİLMİ
DEVAM EDELİM

Negatif duygularımızı genelde inkar ederiz
ama aslında bu daha derin ve daha uzun ömürlü negatif duygulara sebep olur.
Bazen çok berbat geçen anları dahi çok doğal kabul ederek yaşamak gerekir. Hayat sorun çözme silsilesidir adeta.
Sürekli bir problem olcak , hayatta değerli olan şey bu problemi çözerek ulaşcağımız yeni problemlerdir.
Spora başlamak bir problemdir ve bunu çözdüğünde yeni problemler hayatına dahil olur, beslenmene dikkat et, antremanına zaman ayır gibi. Ve bu problemlerin olduğunu kabul edip üstesinden gelmeye başladığın an mutlu olmaya hak kazanırsın. Ama önce bu problemi kabul et , bardağın boş tarafına bi büyüteçle iyice bak. Problemden kaçmaya çalışmak onu basırmak sesini kısmak sadece geri püskürmesine neden olur. Istırapan kaçmaya çalışmakta ıstırap çekmenin bir yoludur. Geçenlerde siktir et diye bir kitap okudum ve bu kitap genel olarak herşeyin siktir edilebiceğini anlatıyor ve tahmin edilebileceği gibi best seller olmuş.

Çoğu benzer kitapta hiçbirşeyi kafaya takmamayı söylüyor. Ama Kafaya takmamak bir sanattır ve bu herşeyde olduğu gibi fazlasıda azıda zarar olan bi konudur.
Kafaya takmadığın bir olaydan ders çıkaramazsın seni gleiştirmez. Kafana taktığın gereksiz bi olayda tüm vaktini enerjini çalar öyle değilmi. Bi insan aynı anda herşeyi kafaya takamaz, kafaya gerçekten takabilceimiz bi kaç olay vardır. O yüzden neyi takıp neyi takmayacağımızı düzgün seçmeliyiz.

Gerçekten şu hayattaki en büyük derdiniz sevgilinizin profil fotoğrafını değiştirmesi olmamalı yada televizyonun kumandasısnın bozulması veya müdürünüzden yediğiniz azar. Bunlar negatif olan durumlardır ve bunları kabullenmeniz pozitif bir durumdur.
Hayatta birşeyler olur, sizin ve başkalarının hayatında. Siz yolunuzda yuvarlanırken bu olaylarla şekil değiştirirsiniz. Adeta karda yuvarlanarak büyüyen bir kartopu gibi.

Kartopu Efekti

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz