Dövme

Resmin Vücut Bulması

0

İnsanoğlu çağlar boyunca sanatı kendini ifade biçimi olarak kullandı.Görsel sanatların kapsamı zaman ilerledikçe değişiklik gösterdi.İlk çağlarda mağaralara resim yapan insanlar daha sonraları yıllıklara olayların kaydını tutmaya başladılar. Simgeler ve resimler yazıya dönüştü.El mahareti de önemliydi.Bazen toprağa şekil verdiler bazen demire bazense taşlar ve sütunlar ile mimariye.Kimi zaman geçici bir heves kimi zaman bir tutku olan sanat, doğa ve insanla ve bunların içinden insana yansıyan özün,duyguların beden bulmasıyla kendini insan vücudunda bile gösterdi. Evet. Dövmeden bahsedeceğim sizlere.7

Peki Dövme Nedir ve Nereden Çıktı?

İlk defa 1700’ler de Samoa Adaları‘ndaki yerlilerde “tatau”adı ile ortaya çıktı. Samoa yerlileri yüz ve vücutlarına herkesin kendilerine has karakter özelliklerini yansıtan kalıcı çizimler yaparak dövme kültürünü başlattılar. İlk dövme fikri de tahmin ettiğiniz gibi tamamen “kişiselleştirmek” ve “farklılaşmak” fikirlerinden türedi.İşte buradan hareketle her dövmenin sahibine ve dövmeyi yapan sanatçıya özel olduğunu,bir kavramı veya temayı simgelediğini söyleyebiliriz.Dikkat çekici bu sanat türü şimdilerde ise “tattoo” olarak yerellik kazanmış ve yaygınlaşmıştır.

Hayata baş kaldırmak gibi hissettiren acıya katlanma durumu, hem yaşadığını hissetmek hem de yapma denileni yapmak gibi bir şey herhalde. Ancak, insanların binlerce yıldır dövme yaptırıyor olmalarının asıl sebebiyse tabii ki mesaj kaygısıdır.Kimi koluna, kimi ayak bileğine, kimiyse sırtına yaptırır bu mesajı. Sevdiğinin ismini kazıyan da vardır,unutamadığı bir nesneyi de.Kimi ejderler çizdirir,kimi ise en absürt resimler yaptırmaktan çekinmez.Size özel olan bu tarzda asıl olan bunu göze almak,hafif acıya katlanmaktır.Ancak araştırdığım kadarıyla göğüs alt bölgesi koltuk altı ve diğer yumuşak,koruması az olan deri bölgelerine yapılan dövmenin can yakıcı olduğunu olduğunu göze almalısınız.Dövme derinin bir alt kademesine mürekkebin veya bitkisel bazlı boyanın işlenmesidir ve tattoo machine ile yapılır.Dövme makineleri geliştirmiştir fakat gideceğiniz dövmecinin steril çalışması ve uzman olması önemlidir.
Dövme tarzında o kadar özgürsünüz ki.Her motifin bir anlamı veya kavramı simgelediğini de göz önüne alın.Bu bir nevi sıvı ruhtur. Liquid spirit yani sıvı ruh.Kuş gibi gözü yükseklerde de olabilirsiniz ve doyasıya özgür.Yıldız ise başarıyı simgeler.Alyans yüzük dövme ise aldatma savar diyebiliriz.Sonsuz bağlılık ve sadakatin sembolüdür.Dövme yetişkin tarzıdır.18 yaş ve üzeri yaptırabilir ancak belli mesleklerde sıkıntı durum yaratabilir bir şeydir. Sonuçta kimse sizi mafya üyesi zannetmek istemez lakin dikkat çekiciliğiniz o kadar yüksek oranda artar ki gece vakti parlayan bir kutup yıldızı gibi olursunuz desek yeridir.Dövme yapan insanların karakter tahlilini yaptığımızda ise daha maceracı,cesur,kural tanımaz,özgür ruhlu,dışa dönük ve çekici kişiler olduğunu gözlemleriz.
Vücut sizin vücudunuz.Sanatınızı bedeninize resmedin. Dövme yara izlerini de sanat eserine dönüştüren bir alternatiftir.Birazcık daha ardinal hormonu için yapmayacağı şey olmayan insanoğlu, sahip olduğu duygusal acıları, fiziksel acılarla bastırabileceğini keşfettiği gün başka bir hormon olan Endorfin’in esiri olmuştur.Makinenin her bir git-gel hareketinde ruhunuza zerk edilen sanatın izlerini taşıyacaksanız hiç durmayın,risk alın ve en yakın uzman dövmeciye koşun.Size tercihim dövmenizi emin ellerde yaptırmanız. Biz Türklerde usta olan dövmeciler İzmir ve İstanbul civarındadır.İnanın bazıları gerçekten batıya taş çıkartacak kadar ustadır.
Gel gelelim popüler olan her şeyin suyu çıktığı gibi dövmenin de bu hale gelmesi olası bir durumdur.Özellikle doksanlar neslinin bir dönem dönercide sıraya girer gibi dövmeciye koştuğu,küpe taktığı düşünülürse marjinalliğin dış görünüşte değil de beyinde olduğu durumu aşikardır.Ancak ön yargılara da karşıyım,eleştiririm fakat dövme yaptıran kişiye de saygı isterim ben.Çünkü bu bir sanat ve herkesin bedenine kimse karışamaz. İnsan hoşuna giden şeyleri deneyen doymak bilmez bir canavar.Popüler olsun ya da olmasın bir şey sizden iz taşıyorsa onu devam ettirmek sanatın ve sanatçının imzasına mühür basmak gibidir.

Kimi zaman bir yağlı tuvalidir bu.Kimi zaman bir sayfa yazı.Kimi zamansa basit veya karmaşık bir dövmedir. Hayatının aşkına ithafen yapan da vardır,sadece marjinal kaygı için yapan da vardır.Bence moda güzel bir endüstri ve çok kullanışlı. Dövmenin de bir moda olduğunu söylemek isterdim ancak ben bu işe gerçekten sanat gözüyle bakıyorum.Eğer seviyorsanız en yakın dövmeciye gidin,konuşun bence. Hatta kendi dövmenizi bile tasarlayabilme imkanınız mevcut.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz