Gülce’nin annesinin cenazesi kaldırılalı iki gün olmuştu.Evine baş sağlığı dilemek,maddi ve manevi yardımda bulunmak isteyen eşi dostu gelip gitmeye devam ediyordu.Evin içi ağlayan,girip çıkan insanlarla doluydu.Gülce için tam bir anlaşılmazlık haliydi bu.

Gülce hiç konuşmuyordu.Gözleri ağlamaktan şişmiş ve konuşamayacak kadar bitap düşmüştü.İnsanların sorularına ve baş sağlığı dilemelerine mimik ve başını hafifçe yukarı aşağı oynatarak karşılık veriyordu.

Çınar ve Cengiz’de evin ihtiyaçlarını gidermek için sürekli ev ve çarşı arasında mekik dokuyordu.Bugünde Gülce’nin yanına gitmek için Çınar’ın evinden çıkıp yola koyuldular.Çınar ile Gülce’nin evi arasında beş sokakla son iki sokakta uzun ve dik bir rampa vardı.Yolun yarısında biraz soluklanmak için durdular.Cengiz eski bir evin duvarına yaslandı,Çınar’da Cengiz’in karşısına geçip bir sigara yaktı ve konuşmaya başladı.

İnsan neden bir başka insana çok bağlanır?

Cengiz soruyu anlamadı.”Haaa! ” dedi.Çınar sorusunu yineledi.

İnsan diyorum neden bir başka insana çok bağlanır?

Hangi konuda?

Hemen hemen her konuda.Mesela sen benim en yakın arkadaşımsın,aynı şekilde Gülce’de öyle.Sizin başınıza kötü bir şey gelse yıkılırım.

Çınar duraksadı.Gözlerini birkaç kez hızlıca kırptı,daha sonra sol tarafına baktı.Cengiz,Çınar’a bakıyordu.Niye böyle yaptığını anlamaya çalışıyordu.Çınar bu kez Cengiz’e döndü.

-Sence neden Cengiz?

Cengiz,Çınar’ın anlattıklarını bir daha düşündü.Sorusuna cevap aradı.Biraz daha düşündükten sonra cevap verdi.

-Sevgi.

-Niye seviyoruz ki?

Cengiz bir anda sinirlenerek cevap verdi.

-Bilmiyorum… seviyoruz işte.Her konuda soru sorabilirsin şu hayatta ama her soruya cevap alamazsın Çınar.Her halta cevap arama.Zaten bu huyun yüzünden yatmadın mı oğlum sen hastahanede? Mahallede adın deliye çıkmadı mı?

Çınar sakindi.Sigarasını tuttuğu işaret ve orta parmağını Cengiz’e yönelterek kendinden emin bir şekilde cevap verdi.

-Birincisi her sorunun cevabı vardır.Ya cevap o anda düşünülmediği için yoktur ya da o cevabın zamanı değildir.Zamanını dikkate almadan verilen cevaplar insanları rahatsız eder,saldırgan yapar.İkincisi ise ben hastahaneye insanların binbir türlü yüzlerine yetişemediğim ve onlar tarafından hep haksızlığa maruz kalmayı kaldıramadığım için yattım.

Ortam ansızın soğumuştu.Cengiz’in bu şekilde davranması Çınar’ı kendince korumak istemesiydi.Tek dostunu kaybetmek istemiyordu.
Çınar ise sorularıyla kendini tatmin edecek cevaplar bulmayı umuyordu.Çınar küçüklüğünde içi içine sığmayan bir çocuktu.Büyüdükçe ise dünyaya sığmamaya başladı.Bilgiye olan açlığı gözlerini perdeliyordu adeta.

Cengiz cebinden hızlıca sigarası çıkarıp yaktı.Üç kez üst üste derin derin çekti dumanı içine.Sonra sigarasını eline alıp baş parmağıyla şakağını kaşıdı ve aniden Çınar’a döndü.

-Bak oğlum ben senin iyiliğin için uğraşıyorum.Anan baban yok başında.Allah rahmet eylesin.Tek varlığın kardeşin kaldı.Eyvallah düşünüyorsun,sorguluyorsun ama bi dur artık.Kardeşinle ilgilen.Ben sana komple düşünme falan demiyorum ama biraz ara ver.Anlıyor musun beni.

Çınar hafifçe kafasını aşağı doğru eğip onayladı.Daha sonra cenaze evine doğru yürüdüler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz