Çınar pazardan aldığı sebzeleri buzdolabına yerleştiriyordu diğer yandan da pahalılıktan dert yanıyordu.

-Ulan uzayda mı yetiştiriyorsunuz sebzeleri anlamıyorum ki,şu hıyarın kilosu nasıl dört lira oluyor.Alt tarafı cacık olacak bu ne pahalılık.

Bu arada kapı açıldı.Gelen Çınar’ın kardeşi Topraktı.Toprak 17 yaşında,uzun boylu,kısa siyah saçlı yakışlı bir çocuktu.Kapıyı kapatıp hemen odasına geçti.Çınar sebzeleri bırakıp Toprağa seslendi.

-Toprak.

Toprak kapıyı aralayıp kafasını dışarı çıkardı.

-Efendim abi.

-Bugün okulun yok muydu oğlum senin,saat erken daha noldu?

-Hocaların toplantısı varmış ders yok.

-İyi üstünü değiştirde gel yardım et.

-Tamam geliyorum.

Çınar ayağa kalktı ve balkona yöneldi.Sigara ve çakmağını masanın üzerinden aldı ve balkona çıktı. Demir beyaz boyalı sandalyesine oturdu yavaşça ve geriye doğru esnedi.Sigarasını yaktı,ard arda üç kez çekti dumanı içine.Dumanı yavaşça salarken saldeyeye iyice yayıldı rahatlamak için.Sağ eliyle siyah saçlarını geriye doğru taradı.Karşı apartmanın çatısındaki güvercinlere gözü takıldı bir an.Sigarasını ağzına götürürken mırıldandı.

-Güvercinlerin işide zor arkadaş.Uçmakla ömür mü geçer.

Sigarasından bir fırt daha çekti ve gözlerini kapattı.İçerden kardeşi seslendi o an.

-Abi nerdesin?

Çınar gözlerini açtı hemen,sigarasını söndürdü ve bir hamleyle sandalyeden kalktı.

-Burdayım,sigara içiyordum balkonda.

-Amma sebze almışsın.

– Öyle oldu.

-Tamam ben dizerim bunları abi sen uğraşma.Kaçta kalktın bugün?

-Senden bir saat sonra falan.Dışarı çıkacak mısın bugün?

-Yok ya çıkmam,film izlerim.Hayırdır bir yere mi gideceksin?

-Bizim Cengizle oturup laflayacağız biraz.Geç gelirim büyük ihtimal.

-Lafla lafla iyi gelir.Şeyi soracaktım ya ben sana.

-Neyi?

-Gülce ablayı soracaktım.Hayırdır küs müsünüz? Ne zamandır konuşmuyorsunuz.Konuşuyorsanızda ben denk gelmedim.

-Annesi rahatsız biraz, onunla ilgileniyor.Kıza da ayıp oldu kaç gündür aramadım.Neyse hadi sebzeleri dolaba yerleştir sen.Bende çay demliyeyim oturur içeriz.Akşama daha var nasıl olsa,dışarı çıkmazsamda Cengiz’i çağırırım buraya.

-Abi sen Gülce ablayla sevgili misin?

-O nerden çıktı oğlum saçmalama.

-Ne bileyim çok yakınsınızda.

-Yakın olmamızın sebebi başka.Hem her yakın olan sevgili mi oluyor. Hadi sen işine bak.Ayrıca sanane bizim yakın olmamızdan,dellendirme beni.

-Tamam kızma bir şey demedim.

Çınar demliğe su doldurdu ardından gaz ocağını yaktı.Demliği ocağa yerleştirdi.Üst dolaptan çay paketini çıkardı,üç kaşık küçük demliğe döktü ve büyük demliğin üzerine bıraktı.Bir an duraksadı.Annesi geldi aklına.Hafif gülümseyerek

-Rahmetli sünger gibi çay içiyorsun derdi.Napayım çok seviyorum derdim bende. Çok özledim. Anamın yaptığı çay ayrı bir güzel olurdu be.

Toprak abisine baktı ağlarcasına.Yutkundu,titrek bir sesle

-Bende…

Sebzeleri tekrar dizmeye devam etti.Çınar eğildi,ellerini kardeşinin saçlarına götürdü.Toprak abisine tekrar baktı.Abisinin yüzünde hem acı hem şefkat vardı.Bir insanda iki duygu birden nasıl olur da yüze yansır diye düşündü.Çınar ellerini kardeşinin omzuna doğru indirip sıkıca kavradı,saçlarından öptü uzunca.Ağlamalı mıydı yoksa annesini ve babasını kısaca anmalı mıydı? İkisini de seçmedi.Sadece sustu,ayağa kalktı ve tekrar balkona çıktı.Sandalyesine düşercesine kendini bıraktı.
Toprak gözünden düşen bir kaç damla gözyaşını sildi koluyla.İşini bitirdi ve bir bardak su içti.Balkona abisinin yanına yöneldi,tam o anda Çınar’ın telefonuna mesaj geldi.Toprak telefonu koltuğun üzerinden aldı ve abisine götürdü.

-Abi mesaj gelmiş.

Çınar telefonu aldı.Mesaj Gülce’den gelmişti.Mesajı okudu ve hareketsiz kaldı.Toprak ne olduğunu sordu ama cevap alamadı.Bir kaç kez daha sesini arttırarak sordu.Çınar telefonu şaşırmış ve şok olmuş bir ifadeyle kardeşine verdi.

-Şunu bi de sen okusana.Sesli olarak.

-Annemi kaybettik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz