Trt Belgesel kanalında izlediğim belgesel üzerine bu yazıyı yazmayı gerekli görüyorum.Benim için bu hayatta daha anlamlı bir içecek daha olamaz.Çünkü içimizi ısıtan çayı bizim milli değerimiz olmaya aday görüyorum.Hele ki misafirperverliğin başkenti olacak ülkemizi ve Karadeniz insanını daha iyi anlamak adına bu yazıyı tüm Karadenizli dostlarıma armağan ediyorum.Güzel ülkemin güzel insanlarına,farklı kültürleri ağırlayanlara selam olsun.

Bir an olsun şehir hayatının keşmekeşinden kurtulun,sabahları poğaça ve simit ile işe yetişmek için yarım yamalak yaptığınız kahvaltıları hatırlayın.Şehir hayatının stresini alan bir demli çay olsun,hayatlarımız gibi.Bazen demli ve acı,bazen ise açık ve tatlı.Çay sakinleştirir,çay en güzel sohbetlere öncülük eder,çay antioksidan kaynağıdır ve sağlık demektir.Böbreklerinizi de çalıştırır.Köy hayatı bazen insana huzur verir.Sıcak ve güzel demlenmiş bir çayı kokusundan anlarım.Hiçbir şeye değişmem.Sanayiden okula, hastaneden pastaneye ,postaneden dostaneye her yere ve herkese hitap edebilecek başka bir şey daha tanımıyorum ben hayatımda.Üstelik yeşil ve beyaz çay gibi çeşitleri de vardır.

Sadece bunlar ile de sınırlı değil merak etmeyin.Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren bize emeği,üretmeyi,sıcakkanlı olmayı büyüklerimizin değerlerini ve kültürünü hatırlatan başka bir içecek daha olamaz.

Çay emektir.Çay sohbettir.Soğuk havalarda içimizi ısıtır.Kalbimizi de ısıtır.

Plazalarda içilen berbat aromalı kahvelerdense abilerimin demlediği çayı içerim ben.Kahve yalnızlığı sever,kahve elitisttir,çay kalabalığı sever,çay kimseyi ayırmaz diye düşünüyorum.

Lütfen işten çıkıp sabaha kadar eğlendiğin clublarda içtiğin rezil kokteyllerini bir kenara bırak , insanlarla iletişim kur ve önce bir çay iç.

Çünkü insanı anlamak hayatı anlamaktır.Çayı anlamak da hayatı anlamaktır.Kar gören tek çay ülkemizde yetişir.Yağış ister,kireçsiz toprak ister,emek ister ama sonucu sıcacık demli bir çay ve kalpleri ısıtan bir olgudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz