Bunu Sık Yapmam

Bağımlılık

0

 Merhaba ! Sen ! Evet sen.Oradaki.Bunu sık yapmam.Nasihat verir gibi yazmaktan bahsediyorum.Pek öyle olmaz umarım.Sadece öğrendiklerimi aktarmak ve değişimin alevini buradan yakıp etrafı tutuşturma çabasındayım.Ancak bu orman yangını gibi yıkıcı değil de yağan yağmur gibi yapıcı bir yazı olacak.Pek çok şey var söylemek istediğim.Değişmek,gelişmek,üretmek,üretken ve proaktif bir insan olmak,yeni jenerasyonun rezilliği,eskilerin umursamazlığı,depresyon,uyuşturucu,tüketim meraklılığı,aptallığın ve popülizmin esiri olmamız,kolektivist saçmalıklar,dışa bağımlılık konuşmaya değer konular.O yüzden ilgini çeken yere göre paragraf atlayarak da okuyabilirsin.
Depresyonla başlayalım.Gizliden gizliye toplumumuzun yaşadığı bir durum bu.Fakat durumlar ağırlaşmadan çıkmak,ölü toprağını üstümüzden atmaktan bahsedeceğim.Öncelikle :
Majör (İleri derecede) Depresyon Nedir?

Mutsuzluk, çaresizlik, hayattan zevk alamama, hayatın anlamını sürekli sorgulama, hayatını sonlandırmayı düşünme, sosyal ortamlardan uzaklaşma, bir tanıdığa gözükme korkusu, kendini hiçbir şeye layık görememe, kendini aşağılık hissetme, kendine bir dayanak arama, günlük işlerinden nefret etme, aşırı derecede özgüvensizlik, umutsuzluk, hobilerden uzaklaşma, içine kapanma… Ve en önemlisi ise bu durumda bulunan kişilerin hiç kimseye söyleyememesi.

Bu belirtilere sahip kişiler doktora bile gidecek güvene sahip olmadığından depresyon büyüyerek devam ediyor.

Eğer bu belirtilere sahipseniz KESİNLİKLE !!! doktora gitmeniz gerekmektedir.En azından manevi destek,terapi almanız,konuşacak arkadaş,meslek,hobi edinmeniz ve yardım almanız lazım ve elzemdir.

Unutmayın, kafanıza taktığınız hiçbir şey kendinizden ve sağlığınızdan önemli değildir. Bu duruma sürüklenmemeniz için sosyal bir yaşamı tavsiye ediyorum.
Gelelim uyuşturuculara.Uyuşturucu dediğim zaman herşey aklınıza gelebilir ancak ben gençliği pasifize eden ve mahkum bırakan maddelerden söz edeceğim.Özellikle alkol ve sigara ile rahatlamaya çalışan gençlik işin dozunu kaçırmakta,bunu lüx ve havalı olarak görmekte,alışkanlığa dönüştürmekte ve kendi potansiyelini pasifize etmektedir.Bunda medyanın,insanların özendirmeleri o kadar etkilidir ki algı manipülasyonu denilen olaylar hat safhadadır.Burayı okuyan herkesin tercihine saygı duymakla beraber benim anlatmak istediğim bu tarz maddelerin keyif vermesi ve sersemlik yapmasının yanı sıra beyindeki bağımlılık ve nöroaktif merkezlerin seviyelerini değiştirip hormon seviyelerini değiştirici birtakım değişikliklere maruz bırakması ve ruhen de gençliği pasifize etmesidir.
Her şeyde doz o kadar önemlidir ki hayatta.İlaç ile zehirin arasında tek bir fark vardır ! DOZ !
Peki ya düşünceler ile zehirlenmeye ne dersiniz?
Kasıtlı bilgi kirliliği,kulaktan dolma fikirler ve uygulamalar,internet ve sosyal medyanın bağımlılığa dönüşmesi,ihtiyacınız olmayan ürünlerin, fikirlerin,sadece ve sadece satacak her şeyin size sunulması…
Bu manada hepsinin birbiriyle bağlantılı olduğunu ve sizi ruhen ve bedenen pasifize edecek herşeyin mevcut olduğunu söyleyebilirim.Ve toplumun uyuşturulmayı ve kontrol altına alınmayı ne kadar sevdiğini de.
ÖZGÜRLÜK…
Gelelim seçimlere ve özgürlüğe.
Adamın biri bir gün yaşlı bilgenin yanına gider.Ve der ki :
-Eyy bilge!!! Özgürlük diye bir şey var mıdır?
Bilge ,adama bakar ve der ki:
-Özgürlük elbette vardır.
Adam bunun üzerine hemen sorar
-Bunu bana gösterir misin?
Elbette der bilge.
-İki ayağın var mı? Var.O zaman bir ayağını kaldırmanı istiyorum senden.Ama hangi ayağını kaldıracağına sen karar ver.
“Tamam” der ve sol ayağını kaldırır adamcağız.Bilgeye bakar.
-“Güzel” der bilge.Şimdi de öbür ayağını kaldırmanı istiyorum.
Adam şaşırarak bakar ve:
Bu nasıl olur? O zaman düşerim der.
Bilge gülümseyerek der ki
-Gördün mü? Özgürlük elbette var.Ama yalnızca ilk kararı verirken özgürsün.Sonrası elinde değil,yani ayağındadır.
-Yani,istersen !
Bir sonraki yazım ise üretkenlik ile ilgili olacak.
Tabi,okursan.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz