Size bir isyancıdan bahsedeceğim.Evet bir isyancı,Roma İmparatorluğu döneminde Anadolu da yaşamış birinden.

Adı Aristonikos,hiç duydunuz mu bu ismi?

Pek sanmıyorum.

Spartaküs’e örnek olan kişidir bu zat-ı muhterem.Roma’ya karşı ilk köle isyanını başlatan isimdir.Spartaküsten tek farkı bir soylunun gayri meşru çocuğu olmasıdır.Bu soylu o dönem Anadolu topraklarında kurulu Pergamon adlı bir devletin kralının kardeşiydi.Kral ölünce tahtta hak sahibi olduğunu iddia edip kendini kral ilan etmiştir.Haliyle Roma buna izin vermemiştir.Aristonikos bunun üzerine köleleri ve köylüleri örgütlemiştir.Nasıl mı? Toprak reformunu ve köleliği kaldıracağını söyleyerek.Kendi krallığında köleliğin olmayacağını ve herkesin toprağının olacağını vaad etti.

Bu daha önce görülmemiş birşeydi.O dönem de yaşayan bir köle ve ya köylü olduğunuzu hayal edin.Bir adam kalkmış binlerce yıldır süregelen bir düzeni kaldıracağını söylüyor ve bu kişi gayri meşru da olsa kraliyet soyundan.Az da olsa umutlanmaz mısın?Böyle yaşamaya boğun eğeceğime bu umut için savaşırım demez misin? Belki siz böyle söylemeyebilirsiniz ama o dönemde ezilerek yaşayanlar söylemiş.Sonuç olarak Aristonikos’un çevresinde destekçisi olmak isteyenler muazzam bir hızla arttı ve ilk savaşında Roma birliklerini yendi.Daha sonra ne mi oldu dersiniz.Spartaküsün’de yenilmesinde etkili olacak olan bir durum ilk olarak Aristonikos’u buldu.Kölelerin ve köylülerin zafer sarhoşluğuydu bu.Haliyle bu durum zayıflığı doğurdu iki yıl içerisinde.İki yıl sonraki savaşında Aristonikos düzensiz ordusuyla birlikte yenilgiyi tattı.Haliyle yakalanıp öldürüldü.

Bu yazımı ufak bir bilgi amacıyla yazdım.Popüler kültüre malzeme olmuş ve Roma’ya karşı isyan bayrağını dalgalandıran Spartaküsten önce bu topraklarda yaşanmış ve mayalanmıştır isyan.Bir bilgi daha paylaşayım sizle,hepimizin bildiği,duyulduğu zaman gülünen kıvama gelmiş bir söz vardır”Bedenimi satın alabilirsiniz ama ruhumu asla” hatırladınız değil mi? Bu sözün Aristonikos’a ait olduğu söylenir.Son olarak Spartatüsten önce Aristonikos olmak gerek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz