AİLE HER ŞEYDİR

0

 

Babamdan bana miras kalmayacak, karaciğer problemimden başka…

Bana annemden kanaviçe hatıralar kalmayacak, bana annemden tek öğüt kalacak: Başaramazsan kimsenin gözüne gözükme!
Aile her şeydir paramparça olsa bile tek başına kalsan bile kirlenen akciğerinle tökezleyerek koşman gerekse bile. Matematiği hiç sevemedim, edebiyata hep aşıktım edebiyat hocam benden iğrense bile…Tanrıyla anlaşamadım, erkek kardeşimle anlaşamadığım gibi ikisi de vardı ben görmezden geldim. Bolca küfür ettim ellerimi koyacak yer bulamadığımdan sigarayı sevdim belki babama daha yakın hissederim diye içkiyi sevdim, içki kokan adamları
sevdiğim gibi… Nikotin kokan elleri sevdim, yavaş yürüyenleri sevdim hep yavaş yürüdüm. Çünkü; dedem öyle yürürdü hep onla yürürdüm ritimi bozarsam tekrar gider gibi geliyor. Onu özledim. İyi adamlar özlenir.
Geçenlerde bir fotoğrafa rastladım ‘yahu ne acımasız şey şu fotoğraflar’ yüz metrekare evde yan yana gelemediğin insanlarla yıllarca aynı karede gülümsüyorsun içler acısı. Her hayat bir parça trajedidir nede olsa.

Ve aile her şeydir be esasında.

Bu aralar çok umutsuzum bu mutsuzluktan daha beter. Mutsuzluk seni mutlu edenden, yoksun kalmak demekken umutsuzluk mutluluğa doğru koştuğun ayaklarının kangren olması demektir. En çok aileni istiyorsun böyle zamanlarda dokuz yüz seksen kilometre kadar özlüyorsun anneni sanki tüm gün sigara içmemiş gibi içine çekmek istiyorsun babanın nikotinle karışık alkol kokusunu ciğerlerine dolan bu kokuyla daha bir güvendesin sanki… Büyük bir kahkahayla söylüyorsun bu sefer;

aile her şeydir be aslında.

Benim hikayemin kahramanı çok özel bir adam görseniz gölgesine uzanmak isteyeceğiniz bir çınar bir sesini duysanız sanırsınız Bilal HABEŞİ ezanı tekrar okuyor. Benim adamım tek başına koca bir aileydi, benim her şeyimdi. Seni hep şen sesinle su istemen ve başımı okşamanla her şeyi bilip az konuşmanla ve bana öğrettiğin en güzel sözle hatırlayacağım dediğin gibi aile her şeydir canım dedem.

-DEDEME…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz