Yaşamak derken neyi kastediyoruz ya da yaşarken ki amacımız nedir? Benim gözümde “yaşamak” söylemesi kadar kolay bir işlem olmamalı. Daha iyi anlayabilmek için önce kaba saba yaşamayı inceleyelim. Misal, Ortalama bir hayvan için yaşamak iç güdülerini dinleyerek doğanın ondan beklediği şeyi yapmaktır. Doğa’nın ana gerekleri ise hayatta kal ve türünün de hayatta kalmasını sağlamak. Çoğu hayvanın nasıl bir hayat yaşamak istedikleriyle ilgili seçimleri olmaz ya da yaşamları hakkında karmaşık düşüncelere sahip olamazlar. Peki karmaşık düşünce yapısı ve akıl yetisine sahip insan için yaşamın anlamı bu basit yapıdan farklı olur mu? 

Dünya’nın birçok yerinde insanların hayatları üzerinde kapsamlı seçim şansları olmuyor. Bu bireyler için “düşünmek” bir lüks diyebiliriz bence. Yukarıdaki tanıma göre bu tarz insanın basit hayvandan farkı kalır mı? Temel türü devam ettirme ve yaşamak değil de hayatta kalma iç güdülerine göre hareket eden bu insanlar. Onları düşünemedikleri için yargılayamayız elbet, hayatta kalmaya çalışmazlar ise yaşamlarını yitirirler. Düşünmek, irdelemek, öğrenmek bu yetiye sahip insanlar için ihtiyaç haline gelse bile düşünemeyen insan için bu hala lükstür. 

O zaman insan için yaşamak kolay değil. Hayatta kalmak kolaydır, Şehir hayatına alıştığımız bu dönemde bile birkaç kurs, minimal kamp deneyimiyle bunu görebilirsiniz. Karmaşık düşünceler olmadan geriye yalnızca içgüdüler kalıyor. Bu da demektir ki düşünce yapımızdan yoksun isek basit hayvandan hiçbir açıdan farkımız yok.  

Benim gözümde gözlem ve düşünme kabiliyetine sahip olup bunu değerlendirmeyen insanlar biraz nankör biraz da bencil. Düşünmeden yaşarsak gündelik hayatımız çok basit bir hal alır. Düşünme yetisini üst bir kesime bırakır ve itaat ederiz. İdeallere sahip olmadan neyin doğru neyin yanlış olduğuna bakmadan mutlu mesut bir yaşam süreriz. Yaşam bu döngüde bir şaka gibi gözükür çünkü gerçekten şakaya dönüşür. Düşünmeme yolunu seçerek kendimizi gerçekler düzlemindeki yalanlar kutusuna kapatmış oluruz. Yalan bir hayatı yaşamak aynı şekilde yaşamak olur mu? 

Yukarıda saydığım nedenlerden dolayı yaşamak benim için düşünmek irdelemek ve hayatın özünü incelemektir. Düşünme olanaklarına sahip olup bireyin bunu kullanmaması ya da hepten görmezden gelmesi boşa harcanmış bir beyindir.  

Hayatın amacı düşünmekse o zaman düşünen insanın amacı da düşünmeyeni bu yolda yönlendirmek olmalıdır. Bulundukları durumdan ya da kendi kendilerine oluşturdukları hapishaneden, düşünmenin bir lüks olmadığını gösterip, onları kurtarmaktır. Düşünemeyen insana önderlik etmeyip, öğretmeyip ona aptal demek yanlış olur, çünkü düşünememek bir ayıp değildir fakat düşünmemek büyük ayıptır.   

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz